Način polaganja stručnog ispita za ispitivača
Stručni ispit za ispitivača sastoji se iz polaganja teorijskog i praktičnog dela tog ispita iz oblasti koje su propisane u Programu za polaganje stručnog ispita za ispitivača: Saobraćajna etika, Saobraćajna psihologija, Pedagogija i andragogija, Bezbednost drumskog saobraćaja, Propisi o bezbednosti saobraćaja, obuka vozača i polaganje vozačkog ispita, Vozila i Teorija izvođenja radnji vozilom u saobraćaju na putu.
TEORIJSKI DEO - izmenjeno od 14.02.2022. godine
Predviđeno je da se polaganje teorijskog dela stručnog ispita sprovodi putem testa, pismeno ili na računaru. Test sadrži ukupno 140 pitanja, raspoređenih u sedam oblasti i to:
- Saobraćajna etika - 10 pitanja
- Saobraćajna psihologija - 10 pitanja
- Pedagogija i andragogija - 10 pitanja
- Bezbednost drumskog saobraćaja - 20 pitanja
- Propisi o bezbednosti saobraćaja, obuka vozača i polaganje vozačkog ispita - 60 pitanja
- Vozila - 10 pitanja
- Teorija izvođenja radnji vozilom u saobraćaju na putu - 20 pitanja
Pitanja su zatvorenog tipa (na zaokruživanje) - sa četiri ponuđena odgovora od kojih je samo jedan odgovor tačan i otvorenog tipa - nabrajanja, dopunjavanja i sl. Ukupno vreme predviđeno za rešavanje testa je 3 sata.
Da bi ste položili teorijski deo stručnog ispita neophodno je da osvojite najmanje 80% od ukupnog broja predviđenih bodova – pojedinačno iz svake oblasti. Ukoliko iz neke od navedenih oblasti osvojite manje od 80% u sledećim ispitnim rokovima polažete SAMOte oblasti, a oblasti koje ste položili Vam se priznaju.
Primere pitanja za polaganje teorijskog dela stručnog ispita možete preuzeti OVDE.
PRAKTIČNI DEO
Praktičnom delu stručnog ispita mogu pristupiti kandidati koji polože teorijski deo stručnog ispita. Polaganje praktičnog dela stručnog ispita sprovodi se putem studije slučaja u vidu simuliranog vozačkog ispita koji se održava u auto školi. Namena ovakvog načina polaganja praktičnog ispita je da kandidat za ispitivača pokaže da je u potpunosti stručan i sposoban za obavljanje poslova ispitivača na vozačkom ispitu.
Praktični deo stručnog ispita se sastoji iz tri dela, i to:
- Metodike i tehnike ocenjivanja „kandidata za vozača“ pri izvođenju poligonskih radnji „V“ kategorije;
- Demonstracije tehnike i veštine upravljanja motornim vozilom kandidata za ispitivača;
- Metodike i tehnike ocenjivanja „kandidata za vozača“„V“ kategorije u saobraćaju na javnom putu.
U prvom delu praktičnog ispita jedan od članova ispitne komisije obavlja pripremu vozila i izvodi poligonske radnje za „V“ kategoriju. Prilikom obavljanja pripreme vozila moguće je da ne izvrši sve što je propisano, a prilikom izvođenja svake od poligonskih radnji može napraviti neku grešku ili radnju izvesti bez greške. Uočene greške kandidat za ispitivača evidentira u bodovnu listu i treba da ih detaljno opiše i obrazloži vodeći računa da navede grešku koja je prva učinjena.
Kandidati koji zadovolje na prvom delu praktičnog ispita, nastavljaju praktični ispit tako što demonstriraju svoju tehniku vožnje i veštinu izvođenja poligonskih radnji.
Kandidat za ispitivača koji uspešno savlada i ovaj deo praktičnog ispita, stekao je pravo da polaže deo praktičnog ispita koji se odnosi na ocenjivanje „kandidata za vozača“ u saobraćaju na javnom putu (tzv. ispitna vožnja). Ovaj deo ispita realizuje se tako što se kandidat za ispitivača nalazi u ulozi ispitivača, a jedan od članova komisije je u ulozi kandidata za vozača. Ispitna vožnja traje oko 20 minuta na definisanoj trasi sa kojom se kandidat za ispitivača upoznaje pre početka ispita. Popunjavanje neophodne dokumentacije, vođenje bodovne liste, ocenjivanje „kandidata za vozača“, upravljanje ispitom i kretanjem po ispitnoj trasi samostalno realizuje kandidat za ispitivača. Nakon što kandidat za ispitivača pruži povratnu informaciju i izvrši analizu i ocenjivanje uspešnosti „kandidata za vozača“, sledi saopštavanje konačne ocene na ispitu.
Svaki od navedena tri dela ispita je uslovan, odnosno eliminacioni. Metodologija rada na praktičnom ispitu uključuje i usmeno ispitivanje kandidata od strane ispitne komisije. Pored navedenog, u prvom delu praktičnog ispita ocenjuje se kretanje kandidata za ispitivača po poligonu, a u toku celog ispita odnos prema ispitu i odnos prema ispitnoj komisiji.
Kandidat za ispitivača koji položi stručni ispit za ispitivača „V“ kategorije, stekao je pravo da polaže i ostale kategorije ukoliko ispunjava Zakonom propisane uslove.
Polaganje praktičnog dela stručnog ispita za dopunu kategorije se sprovodi putem studije slučaja u vidu simuliranog vozačkog ispita koji se održava u auto školi. Kandidat za ispitivača samostalno realizuje praktični ispit sa kandidatom za vozača na poligonu i u saobraćaju na javnom putu.
Na ovom delu stručnog ispita neophodno je da kandidat za ispitivača pokaže da poseduje viši nivo primenjenog znanja neophodnog za stručno i samostalno obavljanje poslova ispitivača.
Ukoliko ne položite praktični deo stručnog ispita možete polagati popravni ispit u narednim ispitnim rokovima.
Spisak neophodne literature za polaganje stručnog ispita za ispitivača možete preuzeti sa sajta Agencije sa stranice Literatura.
NAPOMENA:
Ukoliko ste položili stručni ispit za predavača teorijske obuke i od Agencije za bezbednost saobraćaja preuzeli dozvolu (licencu) za predavača teorijske obuke, i želite da steknete dozvolu (licencu) za ispitivača, obaveštavamo vas da iz teorijskog dela stručnog ispita za ispitivača polažete sledeće oblasti:
- Saobraćajna psihologija - 15 pitanja
- Pedagogija i andragogija - 15 pitanja
- Propisi o bezbednosti saobraćaja, obuka vozača i polaganje vozačkog ispita - 60 pitanja
- Vozila - 10 pitanja
Oblasti Saobraćajne etika, Teorija izvođenja radnji vozilom u saobraćaju na putu i Bezbednost drumskog saobraćaja koje ste položili za predavača teorijske obuke vam se priznaju.