Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије, у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Србије и Удружењем родитеља деце страдале у саобраћајним незгодама, обележила је 30. септембра годину дана од покретања пројекта пружања психолошке подршке жртвама саобраћајних незгода. Ова бесплатна услуга, намењена је преживелима у саобраћајним незгодама, као и члановима породица настрадалих, повређених и очевидаца.
У последњих десет година (2014-2023.), догодило се 344.578 саобраћајних незгода у Републици Србији, у којима је погинуло 5.472 лица и повређено 195.817 лица. Истраживања показују да сваки пети повређени у саобраћајној незгоди развије акутну стресну реакцију, а четвртина њих испољава психичке проблеме током прве године након незгоде.
Због значајних и често дуготрајних психо-социјалних последица саобраћајних незгода, Агенција за безбедност саобраћаја је препознала значај креирања јединственог програма рехабилитације за жртве, породице жртава и учеснике саобраћајних незгода, чијом применом би се жртвама саобраћајних незгода пружила преко потребна психолошка подршка. Покренут је кол центар за пријем позива жртава у термину од 10 до 16 часова, радним данима и систем упућивања жртава на помагаче психологе широм Републике Србије. Позивање СОС броја 0800-085-087 је бесплатно за позиваоце, а разговор се води са обученим психолозима, којих трнутно има 70. До сада је помоћ примило 118 корисника, док 107 корисника активно користи бесплатну психолошку подршку. Већина корисника, преко 80%, долази из унутрашњости Србије, а многи су упућени директно преко Удружења родитеља страдале деце у саобраћају.
В. д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић, истакао је да до прошлог 30. септембра, није постојала институција која се на овај начин бавила људима којима је неко страдао у саобраћајној незгоди или теже повређенима.
„Овај пројекат представља својеврсну интервенцију у кризи, односно прву помоћ жртвама саобраћајних незгода. Намењен је свима онима којима је потребна подршка након саобраћајних незгода, без обзира на то да ли су сами жртве саобраћајне незгоде или је неко из ближег окружења учесник саобраћајне незгоде.
Агенција за безбедност саобраћаја направила је искорак и овом приликом позивамо остале институције и стручне службе, које су надлежне за реаговање након саобраћајне незгоде, да се прикључе овом пројекту и на тај начин пруже адекватну подршку жртвама саобраћајних незгода. Такође, позивамо све медије да подрже овај пројекат, тако што ће уз сваку вест о саобраћајним незгодама бити објављен и бесплатан број за подршку жртвама саобраћајних незгода“, рекао је Стаматовић.
Представница Удружења родитеља деце страдале у саобраћајним незгодама Верица Виторовић, нагласила је да су након годину дана увидели да су њихове тежње за формирањем стручне психолошке помоћи за жртве саобраћајних незгода и за породице настрадалих, врло оправдане и нажалост, свакодневно потребне.
„Од старта смо свесни борбе која је пред нама, али и циља који смо себи поставили. Са психолошке стране, свесни смо да рану не можемо да залечимо, да децу не можемо вратити, али можемо помоћи породици која живи трагедију и проживљава је свакога дана, да буде функционална и да увиди да постоји можда неки други пут и неки нови начин и да научи да се избори са свакодневним окидачима и осећајем немоћи. Са организационе стране, изазовно је било, али смо поносни на велики одазив психолога обучених за рад са траумом, захваљујући Друштву психолога. Од осталих институција и служби, посебно од медија, тражимо да пројекат Психолошке подршке учине што видљивијим и доступним свима којима је потребна.
Прошле године, 30. септембра, покренут је пројекат, овај датум за мене има посебан значај и посебан откуцај срца, ове године на тај дан би мој син Деспот напунио 8 година, али заувек ће имати 4 године. Самим тим моја веза са пројектом Психолошке подршке има дубљи смисао и жељу да помогнемо што већем броју људи. Захвална сам Агенцији за безбедност саобраћаја што су нам указали част да овај датум буде синоним за племенитост.
Као неко ко је дуго одбијао психолошку помоћ, баш због недостатка психолога уско обучених за рад са траумом, из личног искуства и из искуства других породица које су имале разговоре са психолозима, могу рећи да је помак изузетно видљив, видимо ми сами и наша околина, тако да се надам да ће се наш заједнички рад наставити и бити препознат од свих релевантних институција“, рекла је Верица Виторовић.
Као наставак реализовања овог пројекта, планирано је увођење новог специјализованог сајта, који ће пружити свеобухватне информације и смернице за жртве саобраћајних незгода и њихове породице. Поред тога, у креирању и развоју овог система подршке редовно учествују родитељи страдале деце, како би се обезбедила услуга која у потпуности одговара њиховим потребама и очекивањима. То су углавном породице које су претрпеле губитке у саобраћајним незгодама у распону од једне до шест година од трагичног догађаја.
Агенција за безбедност саобраћаја наставиће и у наредном периоду да пружа бесплатну психолошку подршку жртама саобраћајних незгода. Уједно позивамо све институције и медије да нам се придруже у овом пројекту, јер заједно можемо помоћи да они који су највише погођени саобраћајним незгодама, добију адекватну подршку и ослонац.