Сваке године, у последњој недељи априла месеца, обележава се Недеља превенције повреда у саобраћају. Ове године, Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије и Црвени крст Србије организовали су догађај са промотивним, едукативним и интерактивим садржајима намењеним првенствено младима, са циљем унапређења свести о значају безбедног учешћа у саобраћају. Том приликом послата је снажна порука младима да је безбедност у саобраћају ствар избора, едукације и солидарности.
Вршилац дужности директора Агенције за безбедност саобраћаја (АБС) Бранко Стаматовић истакао је да је од почетка године 138 особа погинуло у саобраћајним незгодама, као и да половина страдалих изгуби живот тек након саме саобраћајне незгоде.
"Половина погинулих у саобраћајним незгодама страда на лицу места, док друга половина изгуби живот од тренутка незгоде, па до збрињавања повређених, односно у периоду од 30 дана. Идеја Агенције за безбедност саобраћаја и Црвеног крста Србије је да кроз превентивне активности пренесу поруке којима би смањили последице саобраћајних незгода. Циљ данашње трибине јесте да се укаже колико је значајна прва помоћ и колико "мали делић времена" некоме може да спаси живот. Србија је дефинисала Националну стратегију за безбедност саобраћаја, односно циљеве и активности за период до 2030. године. Безбедност младих у саобраћају један је од приоритета. Један од стубова наше Националне стратегије јесте деловање након саобраћајне незгоде Много људских живота можемо спасити, тако што ћемо правилно и благовремено указати прву помоћ, али и обезбедити коридоре како би припадници хитних служби што пре стигли на лице места, јер једино они могу професионално да пруже прву помоћ", истакао је Стаматовић.
Генерални секретар Црвеног крста Србије Љубомир Миладиновић казао је да је та установа током претходне године обучила више од 36.000 грађана и 5.000 возача основама прве помоћи.
"Поносно истичемо увођење ИТЛС-а (International trauma life support), међународног стандарда у обуци који је усмерен на ефикасност збрињавања повреда на терену, а такве повреде се дешавају управо у саобраћајним незгодама", рекао је Миладиновић током трибине. Указао је да је ЦКС са АБС-ом недавно потписао посебан споразум о сарадњи којим желе да на још ефикаснији начин подигну ниво њихове сарадње и оценио је да је веома озбиљан задатак подизање свести сваког учесника у саобраћају. "Сви смо део саобраћајне заједнице, било да смо пешаци, возачи, бициклисти или путници. Зато је од суштинског значаја да преузмемо одговорност за своје поступке на путовању или на улици. Сваки пут када се одлучите да будете пажљивији у вожњи, ви заправо бирате живот", рекао је он.
Бивша српска кошаркашица Наташа Ковачевић Стојаковић истакла је да је као неко ко је из личног искуства научио колико један тренутак може заувек променити живот и колико је свака одлука, нарочито у саобраћају, од пресудног значаја.
"Након саобраћајне незгоде коју сам преживела, схватила сам да права снага не лежи у ономе што нам се догоди, већ у начину на који одлучимо да одговоримо. Зато сам данас овде, да поделим поруку коју бих волела да се више чује у нашем друштву, храброст се не мери брзином, већ одговорношћу. Прави шампиони нису они који претичу и журе, већ они који разумеју околности и поштују живот, свој и туђи", казала је Ковачевићева.
Присутни су у просторијама Националног тренинг центра за прву помоћ Црвеног крста Србије имали прилику да након предавања, присуствују симулацији у пружању прве помоћи након саобраћајне незгоде, коју су извели припадници хитне помоћи и ватрогасци-спасиоци.
Повреде у саобраћају представљају један од водећих узрока смртности и трајног инвалидитета међу младима, како у Србији, тако и у целом свету. Превенција, едукација и подизање свести о ризицима и правилном понашању у саобраћају кључни су кораци ка смањењу броја повређених и страдалих. Управо из тог разлога, обележавање ове недеље значајно је, не само као годишња активност, већ као континуирани позив на одговорност, укљученост и сарадњу свих релевантних актера у друштву.







