Локалне самоуправе развијају, усвајају и реализују локалне стратегије и годишње планове за безбедност саобраћаја на својим територијама, у складу са упутствима и приоритетима препознатим у оквиру Националне стратегије и Акционог плана за безбедност саобраћаја. Управљање безбедношћу саобраћаја на локалном нивоу треба да се прати и усмерава уз примену одговарајућих података о обележјима безбедности саобраћаја, на локалном нивоу. На основу Закона о безбедности саобраћаја на путевима, локалне самоуправе су у обавези да успоставе локална тела за безбедност саобраћаја (Савет), у циљу координације активности које се предузимају у области безбедности саобраћаја, на локалном нивоу.
Многе саобраћајне незгоде у Србији настају у урбаним срединама у којима локалне самоуправе имају велику улогу и могућности за унапређење стања безбедности саобраћаја. Закон о безбедности саобраћаја је јасно дефинисао обавезе локалних самоуправа у систему безбедности саобраћаја у Републици Србији, али дефинисао је и стабилан извор финансирања безбедности саобраћаја у локалним самоуправама. 30% од сваке наплаћене новчане казне од саобраћајних прекршаја припада јединици локалне самоуправе на чијој територији је тај прекршај и начињен. Принцип који је примењен, да несавесни финансирају безбедност представља један од најиновативнијих примера финансирања безбедности саобраћаја како у региону тако и свету.
Савет је стручно радно тело које оснива извршни орган јединице територијалне аутономије, односно јединице локалне самоуправе, општинско веће, односно градско веће ради обављања послова из области безбедности саобраћаја на путевима, који су у надлежности јединице територијалне аутономије, односно јединице локалне самоуправе. Савет чине представници органа, организација, институција, невладиног сектора и других субјеката који делују у систему безбедности саобраћаја на путевима на подручју јединице територијалне аутономије, односно јединице локалне самоуправе, а нарочито у областима финансија, јавних набавки, безбедности саобраћаја на путевима, комуналних и инспекцијских послова, правосуђа, здравства, школског и предшколског васпитања и образовања, медија и управљања путевима.
Агенција за безбедност саобраћаја координира рад Савета и даје сагласност на годишњи програм рада Савета у складу са Законом о безбедности саобраћаја на путевима.